Mongolští dinosauři

 

mongolsko obrázek16

 

Největší poušť v Asii, mongolský Gobi byla kdysi rájem pro rostliny a zvířata, včetně dinosaurů. Mnoho paleontologů tvrdí, že to bylo také místo hromadného vymírání, kde náhlé pískové lavíny smetly dinosaury a zachovaly jejich ostatky. První paleontologickou expedici do mongolského Gobi vedl slavný Roy Chapman Andrews, ředitel Amerického přírodovědného muzea v roce 1922.

Od té doby vedly paleontologické expedice také sovětské, polské, japonské a čínské týmy.

Světově proslulé fosílie z pouště Gobi zahrnují: "Dva bojující dinosauři (Velociraptor a Protoceratops)", "Malé preparované dinosaury Protoceratops", "Oviraptorosaur snášící vejce", "Obří masožravý Tarbosaur a jeho mládě", fosílie vajec mnoha různých druhů dinosaurů a embryo ve vejci.

Za 100 let výzkumu dinosaurů bylo v mongolském Gobi nalezeno více než 80 rodů dinosaurů t.j. pětina z více než 400 známých rodů .


Seznam dinosaurů nalezených v Mongolsku


Oviraptor je druh malých mongolských teropodních dinosaurů. Ve své době byl Oviraptor jedním z dinosaurů, které se nejvíce podobaly ptákům. Oviraptor znamená "lupič vajec". Volali ho tak proto, že první fosílie byla nalezena zkamenělá na vejcích dinosaura Protoceratops. Andrews si myslel, že se je Oviraptor snažil ukrást. V roce 1990 vědci zjistili, že vejce ve skutečnosti patřily Oviraptoru.

Expedice Amerického muzea také našla samčí a samičí pozůstatky jiného druhu příbuzného Oviraptoru jménem Khaan. zkamenělé společně. Byly představeny veřejnosti jako "Romeo a Julie"


Protoceratops (malý bezrohý příbuzný Triceratops)

Protoceratops andrewsii byl jedním z nových druhů dinosaurů nalezených v Hořících útesech. Byl to malý a býložravý dinosaurus. Stejně jako Triceratops chodil po čtyřech, měl velký límec, kostnaté prodloužení hlavy, které pokrývalo jeho krk a měl také zobák. Chyběly mu však Triceratopsovy rohy.


Tarbosaurus (příbuzný Tyrannosaura)
Tarbosaurus (známý také pod jménem T-Bataar) byl králem mongolské pozdní křídy, stejně jako jeho blízký příbuzný Tyrannosaurus králem v Severní Americe. Volají ho asijský T.rex, Tarbosaurus byl velký masožravý dravec. Největší známí jedinci byli dlouhé 10 až 12 m a vážili 4000 kg. Tarbosaurus je známý z poměrně bohatého a dobře zachovalého fosilního materiálu z údolí Nemegt.


Velociraptor

Velociraptor je známý díky filmu Jurský park. Měl 5-6,5 stop a 1,5-2 metrů a byl pokryt peřím. Velikost měl jako krocan, i když s delším ocasem. Velociraptora objevil tým Roya Chapmana Andrewa v Hořících útesech (Bayanzag) v roce 1923. Polsko-mongolský tým v roce 1971 našel jednu z nejslavnějších fosílií, která kdy byla objevena, nazvanou "Dva bojující dinosauři". Byl to Velociraptor zkamenělý v útočné póze v boji s Protoceratopsem.


Therizinosaurus

Therizinosaurus byl jedním z nejroztodivnějších dinosaurů. Byly nalezeny pouze zkameněliny jeho horních končetin a nohou. Byly velké a měly masivní drápy. Stravu měl rostlinnou. Therizinosaurus byl objeven v údolí Nemegt v roce 1948 společnou sovětsko-mongolskou expedicí.


Zanabazar

Zanabazar je dinosaurus troodontid, který je pojmenovaný po prvním duchovním vůdci Mongolska. Pochází z dob mongolské pozdní křídy . Byl to největší asijský troodont, původně klasifikován jako Saurornithoides. Zanabazar byl masožravec.

Zpět do obchodu