Ulánbátar

mongolsko obrázek4

Mongolsko je nádherná země s úžasnou přírodou. Ale to, co je velkým lákadlem pro turisty, je nepříjemný kříž pro místní obyvatele. Život ve vzdálených lokalitách je velmi obtížný. Nehostinné prostředí je nutí jít na pokraj síly. Z tohoto důvodu si mladí lidé vybírají jednodušší cestu a pomalu se stěhují přímo do Ulanbátaru. Hlavní město má v současné době více než milion obyvatel, což je třetina celkového počtu populace. V důsledku toho v posledních letech dosáhly významného pokroku. Mladí Ulanbátarci si chtějí dopřávat stejným způsobem jako jejich vrstevníci v jiných zemích, a jak se domácí průmysl postupně zlepšuje, jejich kupní síla se zvyšuje. Město se pomalu rozmáhá, má modernější charakter a je to cítit také na lepších službách. Ulanbátar Vás při Vaší první návštěvě překvapí moderními díly, které nezaostávají například za naší Prahou.

 

Buddhistický chrám Gandan

 

Město má nejvýznamnější mongolský buddhistický chrám. Byl založen na počátku 19. století a po mnoho let byl domovem mongolských mnichů. Za Stalinovy vlády však v Ulanbátare nastál tvrdý komunistický režim a dostihl také tuto duchovní komunitu. Ruský diktátor nařídil zatčení a vraždu těch obyvatel chrámu, kteří neunikli, aby pak obsadil celý komplex. Po následující roky se buddhističtí duchovní skrývaly po celém Mongolsku. Teprve po roce 1990 byl Gandan rekonstruován a uveden do plného provozu. V tuto chvíli tam žije jen pár mnichů. Chrám je také přístupný veřejnosti.

 

Zimní palác Bogdhan

 

Jednou z hlavních atrakcí Ulanbátaru je zimní palác Bogdhan, který kdysi patřil poslednímu mongolskému králi. Původně to byl mnohem větší komplex, ale během komunistické éry zničili nádherný letní palác. Po pádu monarchie proměnili ten zimní v muzeum, kde můžete vidět komnaty bývalého krále a jeho manželky. Nejzajímavější částí prohlídky je sekce s vycpanými zvířaty. Kdysi patřily do rozsáhlé zoo panovníka a po jeho smrti byly takto zachovány pro další generace .

 

Muzeum intelektuálů

 

Kromě tradičních národních muzeí je v hlavním městě Mongolska také jedna specialita. Muzeum intelektuálů sdružuje různé hádanky pro malé i velké návštěvníky. Hlavní část výstavy tvoří mongolské puzzle, které nazývají vzdáleným příbuzným Rubikovy kostky. Jedná se o složitou skládačku, která má 3D formu . Jednotlivé díly skládáte dohromady, dokud nedosáhnete výsledného tvaru. V muzeu je mnoho dalších hlavolamů a některé vzácné hračky jsou ručně vyrobené.

 

Vrch a památník Zaisan

 

Každá metropole nabízí svým návštěvníkům výhled, ze kterého si můžete vychutnat její centrum a široké okolí. Na hoře Zaisan najdete poctu všem vojákům, kteří zemřeli během druhé světové války.Tato jednoduchá budova byla zrekonstruována tak, aby nabízela nejlepší výhled na metropoli Mongolska.

 

Lidový soubor Tumen Ekh

 

Ulanbátar je také domovem nejslavnějšího mongolského lidového souboru. Tumen Ekh reprezentuje původní mongolskou kulturu a sbližuje různé tradice místních obyvatel. Jejich vystoupení jsou zpestřené rozmanitostí kostýmů. Součástí souboru jsou tanečníci, hudebníci, zpěváci a akrobatičtí umělci.

Zpět do obchodu