Ekoturismus v Mongolsku

mongolsko obrázek9

Pokud jste na návštěvě Mongolska, nezapomeňte na ekoturistiku a na přírode založený cestovní ruch. Můžete jít na treking, absolvovat jízdu na horském kole a horolezectví, ale nejvíce vzrušující zážitek a také nejbližší k tradici obyvatelstva, je jízda na koni a jízda na velbloudu.

 

Mongolsko je po Kazachstánu druhou největší vnitrozemskou zemí na světě s méně než 3 miliony obyvatel, z nichž 30 % jsou kočovníci nebo polonomádové, kteří tvoří různé etnické skupiny. Mongolsko je zemí extrémů - od severních říčních a jezerních oblastí, kde tsaatanští pastevci žijí starobylým způsobem, přes západní hornaté oblasti, kde Kazaši loví se svými orly, přes jižní oblasti pouště Gobi, kde kočovní pastevci bojují o přežití v rozlehlých a epických pouštních krajinách, přes východní oblasti, kde mají Burjatští kovbojové svá stáda hospodářských zvířat až po centrální hornaté pastviny, kde je kočovný život bezstarostný a rodiny si vyrábějí vlastní mléčné výrobky z jačího mléka.

 

Většina tradičního Mongolska může být prozkoumána na koni i na velbloudu, nebo využitím koňských nebo velbloudích vozíků. Koně jsou hluboce zakotveni v mongolské kultuře; jsou známkou bohatství člověka. Tempo života se řídí rychlostí koně a koně jsou tkané do mongolských písní, veršů i historie.

 

Cestování na koni je také ideální způsob pro ekoturistickou dovolenou v Národním parku Terelj, 80 km od hlavního města Ulaanbaatar. Je to oblast nekonečných svahů a údolí s horami pokrytými hustými lesy a koberci divokých květin. Na severovýchodě se park připojuje k přísně chráněné oblasti Khan Khentii, téměř zcela neobydlené. Je ideálním domovem ohrožených druhů zvířat, např.losů, medvědů hnědých a lasiček, abychom jmenovali alespoň některé, a také více než 250 druhů ptáků. K dispozici jsou možnosti pro ekoturistiku i dobrodružné aktivity, jako je rafting, jízda na koni, pěší turistika, lyžování, kempování a jízda na horském kole.

 

Některé z nejlepších ekoturistických trekingových tras jsou v národním parku Altaj Tavan Bogd v pohoří Altaj. Tato oblast je obývána kazašskou etnickou skupinou a řadou divokých zvířat včetně pravého kozorožce. To je to pravé místo pro lezení po zasněžených horách a pro nadýchání se čerstvého mongolského vzduchu a užívání si věčné modré oblohy.

 

Milovníci dobrodružství a ekoturistiky si nemohou nechat ujít jízdu na velbloudech po kaňonech a písečných dunách pouště Gobi a strávit noc ve stanech. Když jedete na mongolském velbloudovi, budete mít vždy panoramatický výhled :-)

mongolsko obrázek10

Zpět do obchodu